Krzysztof TOMALSKI - ALINTAGLIO - grafika
powrót
powrot.gif (804 bytes)
4 - 29 grudzień 2017 r.
wernisaż 4 grudnia o godz. 17.00
Urodzony w 1963 roku w Gorlicach. W latach 1978 – 1983 kształci się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. W 1983 roku rozpoczyna studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom realizuje w Pracowni Miedziorytu pod kierunkiem prof. Stanisława Wejmana i broni go z wyróżnieniem w 1989 roku. Od dyplomu nieprzerwanie związany z Pracownią Miedziorytu w Katedrze Grafiki Warsztatowej rodzimej uczelni uzyskując kolejne stopnie naukowe. W 2008 roku zostaje wybrany dziekanem Wydziału Grafiki i w 2012 roku na drugą kadencję.

Od ukończenia studiów stworzył kilkanaście cykli graficznych w technikach akwaforty, linorytu a przede wszystkim we własnych technikach wklęsłodrukowych: tłustym odprysku, tincie piaskowej, alintaglio. Zaprezentował je na ponad 35wystawach indywidualnych, min.: w Galerii Instytutu Polskiego w Wiedniu, Austria; w Galerie Abtswoude w Delft, Holandia; w Dominik Rostworowski Gallery, w Jan Fejkiel Gallery i w Galerii Raven w Krakowie; w Expositie in ‘t Reghthuys, Nieuwkoop, Holandia; w Galerii przy Rektoracie w ASP w Gdańsku; w Mazmanian Gallery, Framingham State University, Massachusetts, USA; na Uniwersytecie Ostrawskim w Czechach; w Galerii Rektorat na Uniwersytecie Zielonogórskim; w Galerii Pryzmat, ZPAP w Krakowie; w Galerii u dyplomatów w Warszawie; w Galerii uniwersyteckiej w Cieszynie; w Galerii Strug w Zakopanem; w Galerii 144 grafiki, w ASP w Łodzi.
Brał udział w ponad 300 wystawach zbiorowych, w tym międzynarodowych o charakterze konkursowym (Niemcy, USA, Tajwan, Hiszpania, Holandia, Wielka Brytania, Węgry, Szwecja, Belgia, Francja, Włochy, Brazylia, Ukraina, Macedonia, Rosja, Kanada, Japonia, Chiny, Norwegia, Belgia, Indie).

Zdobył ponad 20 nagród i wyróżnień. Ważniejsze to: kanadyjskie stypendium Elizabeth Greenshields Foundation w 1990 roku; wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie o nagrodę im. Daniela Chodowieckiego w 2002 roku, i ostatnie: brązowy medal w International Print Exhibition, Yunnan 2012, Chiny; dwukrotnie nagrodę regulaminową na Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach w 2012; wyróżnienie na XII konkursie graficznym im. Józefa Gielniaka w 2012 w Jeleniej Górze, nagrodę specjalną na VII Triennale Grafiki w Splicie w Chorwacji (2015) oraz nagrodę wojewody małopolskiego Ars Quaerendi w 2014 roku.
Jego prace zasilają liczne prywatne i publiczne zbiory, min.: Muzeum Narodowe w Krakowie; Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy; The Polish Museum of America, Chicago, USA; Gabinet Rycin PAN w Krakowie; Yunnan Museum, Kunming City, Yunnan, China; Guanlan Printmaking Base Collection; China, Museum of Paper, Kanagawa, Japan; Fundacja Witryna, Leiden, Holandia; Zbiory: ZPAP, SMTG, ASP i UJ w Krakowie;

W latach 2009 – 2013 pełnił funkcję członka zarządu Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie. Kurator wielu wystaw graficznych towarzyszących MTG w Krakowie oraz wystaw międzynarodowych propagujących grafikę krakowską i polską.
W latach 1994 – 2000 intensywnie współpracował z Jerzym Pankiem wspomagając go technologicznie przy tworzeniu cykli grafik w technikach suchej igły, a przede wszystkim odprysku. Powstało w ten sposób kilkadziesiąt grafik. Podobne relacje warsztatowo-

www.tomalski-portfolio.asp.krakow.pl
Galeria czynna pon. - pt. w godz. 10.00 - 18.00 wstęp wolny. Zapraszamy na wystawę Joanny Teper od 5 września do 25 września 2017 r.
41497